HOMEPAGE Συζητήσεις Prepper forum Εξοπλισμός Φορητή Σόμπα – Θερμοηλεκτρική Γεννήτρια (Camp Stove 2 της BioLite)

τελευταία ενημέρωση: Πίγκος ο 3ος 1 μήνα πριν
2 φωνές
1 απάντηση
  • Συντάκτης
      Drimakos90
      Συμμετέχων

Καλησπέρα στην παρέα,
      στο παρόν θέμα σας παρουσιάζω ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο , το οποίο απέκτησα προ μερικών μηνών και θεωρώ ότι δίνει πλεονέκτημα σε κάθε prepper. Αναφέρομαι στη φορητή σόμπα – θερμογεννήτρια Camp Stove 2 της εταιρείας BioLite. Πρόκειται για μια φορητή σόμπα , η οποία χωράει σχετικά εύκολα σε σακίδιο και με συντροφεύει σε κάθε πολυήμερη διαβίωση. Αποτελείται από δύο βασικά μέρη: α) τη σόμπα και β) την θερμοηλεκτρική διάταξη (μεταλλικός κύλινδρος πακτωμένος στο ηλεκτρικό σύστημα με μπαταρία, ρυθμιστή φόρτισης και ανεμιστηράκι).  https://eu.bioliteenergy.com/products/campstove-2-plus   blank
      Εκμεταλλευόμενος μικρά ξυλαράκια και κλαδάκια ξεκινάω τη φωτιά μου μες τη σόμπα.  Μετά την πάροδο μικρού χρονικού διαστήματος αρχίζει και πυρώνει ο μεταλλικός κύλινδρος , ο οποίος τελικά παράγει ρεύμα και το διοχετεύει σε ενσωματωμένο powerbank χωρητικότητας 3200 mAh. Το ίδιο σύστημα όπως προανέφερα έχει ενσωματωμένο ανεμιστηράκι , του οποίου την ένταση ελέγχουμε εμείς. Και θα μου πεις ρε Δρίμακε τι να το κάνω το ανεμιστηράκι;
      Δεν είναι για δροσιά μάγκες μου αλλά για υποβοήθηση της φωτιάς εντός της σόμπας, δηλαδή το ανεμιστηράκι στοχεύει εσωτερικώς στο θάλαμο καύσης και παρέχει το ένα απ’τα τρία απαραίτητα συστατικά της φωτιάς, το οξυγόνο. Τελευταίο σημαντικό πλεονέκτημα του υπό αξιολόγηση μοντέλου είναι ότι όσο υπάρχει φλόγα εντός της σόμπας  ο καπνός είναι σχεδόν μη ορατός, άρα τελικά κρατάμε χαμηλό προφίλ (εκμεταλλευόμενοι και το περιβάλλον μας σαφώς).
      Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι αξίζει το εργαλείο για έναν prepper.  Παρότι πιάνει λίγο όγκο είναι φοβερό να φτιάχνεις ρεύμα με μια πολύ μικρή φωτιά όπου κι αν είσαι, πάντα με γνώμονα ότι δεν θα γίνει ισχυρός ηλεκτρομαγνητικός παλμός. Αν γίνει, τουλάχιστον θα μου μείνει η φορητή σόμπα και με ένα πτυσόμενο αλουμινένιο φύλλο για μπουρί μπορώ να τη βάλω σε καταφύγιο. Μέχρι τότε, ξυλαράκια στη σόμπα, βράζω νερό χωρίς να χαλάω γκαζάκια ή άλλο σημαντικό καύσιμο και αφήνω τη θερμότητα να μου παράγει ρεύμα όσο μαγειρεύω. Σημαντική λεπτομέρεια, στην τελευταία δοκιμή που έκανα την άνοιξη με μεσαίας έντασης φωτιά , το powerbank γέμισε σχεδόν απ’το μηδέν σε 25 λεπτά. Αυτή την ενέργεια προφανώς μπορείς να την μεταφέρεις σε άλλο powerbank ή ακόμα καλύτερα σε ένα power station και να φορτίσεις αμέτρητες συσκευές που παίρνουν είσοδο USB (5 Volt). Τελευταίο που ξέχασα να αναφέρω, η σόμπα αποσπάται πανεύκολα απ΄το ηλεκτρικό σύστημα κι έτσι όταν έχεις γεμίσει το Powerbank σου μπορείς να το αποσπάσεις σε πέντε δέκα δευτερόλεπτα και φορτίζεις συσκευές με ασφάλεια μακρυά απ’τη φλεγόμενη σόμπα. Αφού έσβησε η φωτιά, μετά από δεκαπέντε λεπτά ήταν αρκετά κρύα για να μπει ξανά στο σακίδιο.
      Την σημερινή ημέρα που γράφτηκε το άρθρο (07/07/2022) η φθηνότερη τιμή για το Camp Stove 2 είναι στο Jumpout.gr στα 160 ευρώ. Στο σκρουτζ η φθηνότερη είναι στα 170 ευρώ.

Για το Prepper.gr
      Δρίμακος90

• Το θέμα τροποποιήθηκε 1 μήνα πριν από τον/ην blankΠίγκος ο 3ος.
      • Το θέμα τροποποιήθηκε 1 μήνα πριν από blankΠίγκος ο 3ος. Λόγος: οι σύνδεσμοι σε άλλα site πρέπει να ανοίγουν σε νέο παράθυρο

Τί ἐστιν αἱ μακάρων νῆσοι; ἥλιος καὶ σελήνη

Εξαιρετικό εργαλείο. Έψαχνα καιρό το πως να αντλήσουμε έστω από την θερμότητα της κάυσης ξύλων λίγη ηλεκτρική ενέργεια.

Καλό είναι πάντα να κοιτάμε την πλήρη αυτονομία, και τέτοια εργαλεία μας το προσφέρουν 100%. Ευχαριστούμε πολύ φίλε.

Τα θέματα κλειδώνουν και θα έχουν πρόσβαση μόνο μέλη. Εγγραφείτε και μπείτε στον Χάρτη όσο είναι καιρός.

Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε.