HOMEPAGE Συζητήσεις Prepper forum Καταφύγιο Τρόφιμα Τράπεζα Σπόρων της ομάδας μας Prepper HELLAS

τελευταία ενημέρωση: Vascos 1 μήνα, 3 εβδομάδες πριν
3 φωνές
8 απαντήσεις
  • Συντάκτης
      blankVascos
      Συμμετέχων

Περισσότερο από το 90% των ελληνικών καλλιεργήσιμων ποικιλιών είτε έχει εξαφανιστεί είτε απειλείται με εξαφάνιση, με αποτέλεσμα η κατανάλωση γενετικά τροποποιημένων τροφίμων να είναι μονόδρομος στο μέλλον.

Η συνεχιζόμενη και συστηματική μείωση των τοπικών ποικιλιών φυτών θα οδηγήσει σύντομα στο σημείο να θεωρείται πολυτέλεια το δίλημμα αν θέλουμε να καταναλώνουμε μεταλλαγμένα τρόφιμα ή όχι. Γιαυτό το λόγο πιστεύουμε ότι  και εμείς χρειαζόμαστε μια τέτοια τράπεζα ώστε αργότερα να μπορέσουμε να ορθοποδήσουμε πάλι.

Στόχος αυτής της δράσης είναι η συγκέντρωση και φύλαξη σπόρων, καθώς και ο πολλαπλασιασμός και η διάδοση της καλλιέργειας των τοπικών ποικιλιών καλλιεργήσιμων φυτών. Δεν χρειαζόμαστε τον τεράστιο χώρο για την δημιουργία μιας ντοματιάς, μιας κολοκυθιάς, μια μελιτζανιά. Και σε γλάστρα τον 5-10 λίτρων μπορούμε να πάρουμε και σπόρο αλλά και μεζέ.   Είναι σημαντικό να μπορέσουμε να σώσουμε αυτές τις ποικιλίες ετών ώστε να  ξέρουμε τι τρώμε.

Για να αντιμετωπιστεί αυτός ο κίνδυνος, πρέπει να κινητοποιηθούμε τόσο σε ατομικό, όσο και σε συλλογικό επίπεδο. Σε επόμενη ενημέρωση και για όσους θέλουν να βοηθήσουν την ομάδα θα σας δοθεί διεύθυνση που θα μπορείτε να στείλετε σπόρους.
      Εγώ πάλι από την προσωπική μου συλλογή θα εμπλουτίσω με ότι έχω την τράπεζα μας.

Στον σύνδεσμο θα βρείτε  πληροφορίες σχετικά με τους ΓΤΟ – ΓΤΜ.

Συλλογή Σπόρων

Όσο αφορά την συλλογή σπόρων εγώ όπου πήγαινα ρωτούσα για σπόρους. Όποιος είχε μου έδινε και μετά με αναζήτηση σε διάφορες ομάδες και συλλόγους, στον πελίτι και φυσικά αγορά από διάφορους προμηθευτές που έψαξα στο ίντερνετ. Πάντα μιλάμε για παραδοσιακούς σπόρους και όχι τροποποιημένους υβριδικούς.

Αρκετοί σύλλογοι ενδιαφέρονται για ανταλλαγές και κάποιοι άλλοι για πώληση. Εγώ παράδειγμα έδωσα σπόρους μελιτζάνας λευκής Σαντορίνης και πήρα ανταλλαγή σπόρους αγγουριά και μπάμια σουλτανή. Κάπως έτσι ξεκινάς την δική σου τράπεζα.
      Ένας άλλος τρόπος είναι να φυτέψεις τα δικά σου προϊόντα και να παράγεις δικούς σου σπόρους μόλις το φυτό ωριμάσει και μετά να αποθηκεύσεις αυτούς για μελλοντική χρήση ή ανταλλαγή ακόμα και πώληση. Ο πιο γρήγορος τρόπος είναι η αγορά και η ανταλλαγή. Εάν δεν επείγει φυσικά η συλλογή των σπόρων, το φύτεμα αυτών θα φέρει αρκετή ποσότητα στη κατοχή σας. Πάντα όμως μιλάμε σε περίοδο που δεν τρέχουν γεγονότα ούτε τρέχουμε εμείς να κάνουμε κάβα σπόρων η να έχουμε αυτάρκεια σε φαγητό.

Τα υλικά που χρειαζόμαστε για να ξεκινήσουμε είναι:

• μερικές μικρές γλάστρες,
      • τους σπόρους που μπορούμε να πάρουμε όπως έγραψα από διάφορες πηγές ,
      • χώμα με κομποστ, περλίτη και κοπριά που υπάρχει έτοιμο στα μεγάλα μαγαζιά Practiker, Leroy κτλ.

Η διαδικασία είναι αρκετά εύκολη και όποιος  θέλει να ασχοληθεί θα το λατρέψει όταν καταφέρει και δει ότι ο κόπος του έφερε αποτέλεσμα. Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να με ρωτήσετε ότι θέλετε.

Δημιουργία Σπορείου

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα δείτε πως μπορούμε να  φυτέψουμε και να δημιουργήσουμε ένα σπορείο.

Λίστα με τους βασικούς σπόρους

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε μια λίστα με τους βασικούς σπόρους
      https://docs.google.com/document/d/1AX_O0dtr266g8djuGU0iDfeiw8q-hjfH/edit?usp=sharing&ouid=100035787201430456479&rtpof=true&sd=true

(για οποιαδήποτε απορία έχετε στείλτε μου  μήνυμα)

No one can survive on their own. Thinking you can is ridiculous, especially going into the middle half of the 21st century. To think you can do it alone is just ridiculous.

Πολύ ωραία. Νομίζω κρίσιμο θέμα διαβίωσης μετά τις καταστροφές.

Ας πούμε ότι είμαι τελείως άσχετος, και έχω μερικά από τα υλικά (σπόρους, γλάστρες χώμα).

Πως μπορούμε να χτίσουμε μια δική μας τράπεζα; να φτιάξουμε ένα σύστημα ανταλλαγής. Είτε με χρήματα (σπόροι – χρήματα) είτε με σπόρους (σπόροι – σπόροι).

Τα θέματα κλειδώνουν και θα έχουν πρόσβαση μόνο μέλη. Εγγραφείτε και μπείτε στον Χάρτη όσο είναι καιρός.

Ίσως το σημαντικότερο θέμα μετά την επιβίωση. Αφορά κυρίως την διαβίωση μας μετά το χάος, σε συνθήκες χωρίς δίκτυα και εφοδιαστική αλυσίδα. Οι μη υβριδικοί σπόροι θα είναι αποτελούν τα πιο ακριβά από τα αποθέματα ενός prepper.

Προτείνω να ξεκινήσουμε με την Λίστα όπου κάθε ένας μας πρέπει να ελέγχει και να συντηρεί τους σπόρους που έχει. Εμένα πχ την πρώτη φορά που μου έστειλαν σπόρους, στο χαρτάκι έγγραφε:

• Όνομα φυτού (πχ ντομάτες τάδε) και
      • Ημερομηνία συγκομιδής πχ 12-01-2021

Ώστε να γνωρίζεις ότι διατηρούνται μέγιστο 3, 4 χρόνια. Προτείνω επίσης αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει να στέλνει έναν άδειο φάκελο σε αυτόν που θα του απαντήσει τους σπόρους, και ιδανικά να στέλνει τους σπόρους που έχει αυτός ως αντάλλαγμα.

Για παράδειγμα εγώ έχω την ποικιλία Ντοματίνι Σαντορίνης, άρα στέλνω στον Βάσκο 12 σπόρους και μου απαντάει με 12 σπόρους πχ πατάτα τάδε. Αυτές οι συζητήσεις μπορούν να γίνουν εσωτερικές και ΟΧΙ δημόσιες, είτε εδώ στα μηνύματα σας, είτε στα email σας, είτε στις φωλιές των Preppers μέσω Zello.

Λόγω του ότι ετοιμάζεται δική μας τράπεζα, θα έχουμε έτοιμο φάκελο με όλους τους σπόρους της λίστας για όλα τα μέλη του Prepper.

Τα θέματα κλειδώνουν και θα έχουν πρόσβαση μόνο μέλη. Εγγραφείτε και μπείτε στον Χάρτη όσο είναι καιρός.
      blankElixirium
      Συμμετέχων

Ένας σύνδεσμος με τα θεραπευτικά βότανα και τις ιδιότητες τους.

https://docplayer.gr/3281190-Therapeytika-votana-kai-oi-idiotites-toys.html

Τα βρίσκουμε στην ελληνική φύση.

blankVascos
      Συμμετέχων

https://docplayer.gr/3281190-Therapeytika-votana-kai-oi-idiotites-toys.html Ένας σύνδεσμος με τα θεραπευτικά βότανα και τις ιδιότητες τους. Τα βρίσκουμε στην ελληνική φύση

Πολύ ωραία. Θα  μαζέψω σε ένα αρχείο όλα αυτά που μας είπες και θα τα βάλω σε ένα αρχείο έτοιμο για κατέβασμα και εκτύπωση. Καλό είναι όλα τα χρήσιμα αρχεία να τα έχουμε εκτυπωμένα. Δεν ξέρουμε πότε θα πάψουν να δουλεύουν τα μηχανήματα.

No one can survive on their own. Thinking you can is ridiculous, especially going into the middle half of the 21st century. To think you can do it alone is just ridiculous.

blankVascos
      Συμμετέχων

στη λίστα μπήκαν και οι παρακάτω σπόροι

• ραπανάκι μαύρο
      • φασόλι μπαρμπούνι
      • φασόλι μαύρο
      • ξυλάγγουρο Φιλιατρών
      • άνιθος
      • παππούλα χόρτο

Πολύ ωραία, ξεκίνησα και εγώ και συλλέγω μερικούς, παρά το ότι έχω μόνο γλάστρες ακόμη. Κάτι γίνεται με τα αρχεία, δεν ανοίγουν. Ανέβασε τα στο χώρου που σου κοινοποίησα.

blankVascos
      Συμμετέχων

Πολύ ωραία, ξεκίνησα και εγώ και συλλέγω μερικούς, παρά το ότι έχω μόνο γλάστρες ακόμη. Κάτι γίνεται με τα αρχεία, δεν ανοίγουν. Ανέβασε τα στο χώρου που σου κοινοποίησα.

ο σύνδεσμος ανανεώθηκε

Ετικέτες θέματος

Πρέπει να συνδεθείτε για να απαντήσετε.